La col·locació de banderes en les balconades ha de ser autoritzada per la comunitat de veïns

La col·locació d’una bandera o qualsevol altre element que alteri l’estètica comuna de la façana d’un immoble requereix l’autorització de la comunitat de veïns. Pel que recomanen als professionals del sector “establir de la forma més asèptica possible el que determina el règim de propietat horitzontal”, en paraules del seu gerent, Lorenzo Viñas.

Alteració de l’estètica de la comunitat

Què determina la llei? “Aquestes banderes que estan permanentment penjades en la balconada són una alteració de l’estètica de la comunitat de propietaris”, declara el directiu. Explica que en el llibre cinquè del Codi Civil de Catalunya, el que desenvolupa el règim jurídic de les propietats horitzontals, es determina què són espais comuns d’una finca i com els ha de gestionar la comunitat de veïns, ja que no poden ser d’ús privatiu.

I això afecta a les balconades on estan penjades la immensa majoria d’estendards de tot signe polític a Catalunya. Altres professionals del sector consultats opinen que la instal·lació de banderes independentistes no sempre és vista amb bons ulls per la resta de la comunitat, però que ha generat pocs conflictes.

Però des que es van votar les lleis del referèndum i de transitorietat jurídica en el Parlament, també van arribar a les façanes les d’Espanya, les senyeras (l’oficial catalana) i en els últims temps fins i tot les de Tabarnia. I aquí és on han començat les discussions pujades de to.

Sol·licitud de permís

Davant aquesta situació, Viñas afirma que per alterar el que “la normativa defineix com un element d’estètica comuna” es requereix una “autorització per unanimitat”. Assenyala que, segons l’apartat C de l’article 553.26 del règim de propietat horitzontal, el “procediment correcte seria demanar permís al conjunt de propietaris per instal·lar una bandera”.

Com això no ocorre “en el 99,99% dels casos”, recomana a l’administrador en qüestió que remeti requeriments als “infractors” perquè demanin la sol·licitud pertinent. O, directament, convocar una junta extraordinària de la comunitat de propietaris per abordar el debat.

Majories en una votació

Davant els més que probables conflictes, recorda que s’hauria de seguir el mateix procediment que “si s’hagués penjat una samarreta o les llums de Nadal”. Si les banderes ja estan instal·lades no es requereix la unanimitat dels veïns, alguna cosa pràcticament inassolible.

La norma vigent demana en aquests casos una “majoria simple que estigui formada per el 50% més un dels propietaris presents en la junta i que, alhora, tots ells representin com a mínim el 51% de les quotes de participació”. És a dir, el pes dels coeficients de copropietat que vénen determinats en l’escriptura de propietat horitzontal d’un immoble. Fet que ha de controlar l’administrador de finques.

Possible multa a l’infractor

S’indica que la qüestió que s’ha de votar és “si es lleven o no les banderes”, i informa que “les decisions que es prenen en una junta de veïns són de obligat compliment”. En el cas que un veí es resistís a complir-les, es podria enfrontar a diversos requeriments de l’administrador per retirar la bandera.

Si igualment la manté, s’enfrontaria a un procés judicial ordinari que podria acabar amb una multa.

El lloc en el qual estigui situada la bandera en qüestió és un element que varia de forma substancial el procediment. Si en lloc de la balconada es penja darrere d’una finestra en el lloc de la cortina, la comunitat de veïns no pot intervenir. A l’interior d’un immoble es poden penjar els signes que es vulgui, “encara que l’efecte visual resultant sigui molt semblant”, sentència Viñas.